Loading...

Κατηγορίες

Καθημερινή ενημέρωση για τις δραστηριότητες του Ναυτικού ομίλου Πατρών στην επίσημη σελίδα μας στο Facebook : Ναυτικος Ομιλος Πατρων -ΝΟΠ

@PatrasNauticalClub

ΝΟΠ: Υδατοσφαίριση ανδρών Α2. Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Α2 ανδρών 2018. 5η αγωνιστική NO Πατρών – Άρης Θεσσαλονίκης 08-07. Νίκη για τον ΝΟΠ με ανατροπή
Κλίκ για μεγέθυνση

Με απόλυτη παγωμάρα ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς στην διάρκεια της πρώτης περιόδου ο ΝΟΠ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία επιθετική ενέργειά του και βρέθηκε να χάνει με 04-00. Στην δεύτερη περίοδο ο ΝΟΠ κατάφερε να μειώσει σε 03-04, αλλά σύντομα ο Άρης βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο 06-03. Η ανατροπή έγινε στην τρίτη περίοδο που έληξε με ισοπαλία 06-06. Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο ΝΟΠ ανέκτησε πρωτοπορία ασφαλείας με δύο γκολ και μόνο στο τελευταίο λεπτό κινδύνευσε την ισοφάριση. Αγωνιώδης και συναρπαστικός αγώνας με πολλές φάσεις και χαμένες ευκαιρίες. Η εντυπωσιακή ανατροπή που επέτυχε ο ΝΟΠ στο δεύτερο ημίχρονο γέμισε με αυτοπεποίθηση και χαρά όλους τους παίχτες και το τεχνικό επιτελείο.

Η ομάδα ήταν ελλιπής, χωρίς δύο βασικούς αθλητές (τον Βικάτο με τιμωρία και τον Καρβουτζή με τραυματισμό). Παρόλα αυτά ο συνδυασμός των εμπείρων παικτών (Γκότση, Φυκούρα, Πολλάτου, Κανελλόπουλου) με τους νεαρούς (Δίπλαρο, Ανδρικόπουλο, Καραβιώτη) έδωσε τις λύσεις που περιμέναμε και την νίκη. Σημαντική η συμβολή του τερματοφύλακα Λιμαράκη ιδιαίτερα στο τέλος που κράτησε το σκορ με 1-2 εντυπωσιακές αποκρούσεις. Το ίδιο ισχύει και για τον τερματοφύλακα του Άρη Θεσσαλονίκης Ευάγγελο Τσακίρη, που θα μπορούσαμε να πούμε ότι η αδυναμία της επίθεσης του ΝΟΠ στο σκοράρισμα ήταν δική του ευθύνη.
Επιτυχής η καθοδήγηση της ομάδας του ΝΟΠ από τον Βασίλη Λαμπάτο με βοηθό τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, καθώς ο προπονητής Κώστας Σακκαλής βρισκόταν τιμωρημένος στην κερκίδα.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης ARIS WATER POLO για την δυναμική αθλητική παρουσία της και μπράβο στους παίκτες (και των δύο ομάδων) για αθλητικό πνεύμα υγιούς ανταγωνισμού, που κυριάρχησε σε όλο τον αγώνα, παρά την ένταση με την διακύμανση του σκορ και το πάθος για την νίκη.
Συγχαρητήρια και στους διαιτητές που διεξήγαγαν έναν αγώνα με απόλυτο έλεγχο και σε αθλητικά πλαίσια σε συνδυασμό με το πάθος για την νίκη μεταξύ των δύο πρωτοπόρων ομάδων του Ομίλου. Παρά τις εκατέρωθεν λίγες απογοητεύσεις από τις αποφάσεις τους, ο μικρός αριθμός των αποβολών σε ένα κρίσιμο αγώνα γοήτρου για τις πρώτες θέσεις του ομίλου αντανακλά την επιτυχία τους για την επικράτηση της αθλητική ατμόσφαιρας και την ανάδειξη της ευγενούς άμιλλας.

Με τον Άρη Θεσσαλονίκη σύντομα θα συναντηθούμε ξανά στις πισίνες και θα επικρατήσει το ίδιο πάθος για την νίκη. Είμαστε σίγουροι όμως ότι η ιστορία των δύο ομάδων είναι καθοριστικός παράγων ώστε να αναδειχθεί ο καλύτερος μέσα από τον αγώνα και μόνο.